středa 30. prosince 2015

Jóga ♥

Ahoj!
Dneska tady pro vás mám nový článek, na kterém jsem pracovala společně s Eliškou z blogu http://eliskamala.blogspot.cz/. Pro náš dnešní článek jsme si vybrali jógu. Proč zrovna toto téma? Jelikož se obě o jógu zajímáme, tak nám to přišlo jako skvělý nápad. Tak jsme se sešly a tady máte vítěznou verzi!



Co to vlastně jóge je?

  Slovo jóga znamená spojení, sjednocení, rovnováhu a vyváženost. Je známé po celém světě a užívá se v mnoha významech. Označuje filozofii, duchovní nauku či náboženství, používá se pro tělesná a duchovní cvičení. Rozumí se pod ním i určitý způsob života. Jóga je naukou o těle, mysli, vědomí a duši. Znalost anatomie a fyziologie lidského těla využívá jóga v propracovaném systému tělesných cvičení a očistných technik, které pomáhají udržet tělo zdravé a v dobré kondici.

Jedním z cílů jógy je dosažení klidu mysli a rovnováhy mezi tělem a myslí. Jóga vede k rovnovážnému emočnímu a psychickému stavu, k dosažení klidu mysli. To se projeví jako harmonie v lidských vztazích, láska ke všemu stvořenému, nesobecká práce pro společnost. Jóga je široká nauka. Zahrnuje cesty a směry, které odpovídají různému založení a orientaci lidí, všechny vedou ke stejnému cíli – naučit se naslouchat svému srdci a poznat své Já. Překonat čas a prostor, rozpustit se a splynout s kosmickým vědomím, být jedno s Bohem…


Druhy jógy

1.  Hatha jóga:
 je specifický systém jógy jehož hlavní součástí jsou ásany (pozice těla), pránájáma (ovládání dechu) a meditace (zklidnění mysli). Cílem Hatha jógy je očista těla a ducha podle těch samých principů, které popisuje Pataňdžali

 2.  Aštangajóga:

jde o dynamický a fyzicky náročný druh cvičení jógy. Sestává se z přesně daného pořadí pozic -ásan vzájemně propojených tak, aby celek tvořil nepřerušovanou, plynulou sestavu.
Při cvičení je použita dechová technika udžájí - dech přes hlasivkovou štěrbinu. Praktikováním tohoto typu dechu dochází ke zvýšení jeho intenzity a síly, což vede k lepší kondici a posílení těla.
Neoddělitelnou součástí jsou bandhy - uzávěry udržující pránu (energii) v těle. Hodiny začínají a končí mantrami.
Aštangajóga je vhodná nejvíce pro osoby, jež vyhledávají fyzickou náročnost a disponují dobrým zdravím. Asány následují plynule jedna za druhou, a proto je velmi obtížné přizpůsobit provedení aktuálním či chronickým potížím jednotlivce. Obecně lze ale říci, že tato forma jógy nejen prospívá kondici, oběhovému a lymfatickému systému, odstraňuje svalové disbalance, bolesti zad apod., ale je třeba při jejím praktikování zvážit případná zdravotní omezení, a zejména při poškození kolen cvičení vynechat.

3. Bikram jóga:
je dynamický 90-ti minutový program 26 póz Hatha jógy (fyzické jógy) a dvou dýchacích cvičení ve vyhřátém sále na 42°C. Každá z těchto póz systematicky připravuje tělo na pózu následující, pořadí se nikdy nemění.   
Metodou stlačování, protahování a posilování se stimulují všechny systémy lidského těla, čímž se předchází nemocem, zraněním a zpomalují se příznaky stárnutí. Bikram jóga je vzhledem k vysoké okolní teplotě /simulující přirozenou teplotu v Indii/ náročným cvičením.


* Druhu jógy je mnohem více, ale tyto tři nám přišly nejzajímavější.

A kde můžete cvičit?

Zacvičit si můžete doma pomocí videí na youtube nebo si můžete najít kurz jógy ve vašem okolí.
Youtube odkazy: Lehká jóga 
                     Těžší jóga




A to by bylo z dnešního článku vše. My doufáme, že se vám líbil. A ahoj u dalšího článku!
xoxo Týna

Žádné komentáře:

Okomentovat