Dneska tady pro vás mám článek na téma sny. Jak už jsem psala v mém wishlistu hodně mě zajímají sny a proto jsem se o nich rozhodla napsat článek. Iformace jsem překvapivě čerpala z internetu, takže je tam najdete. :)
- průměrný člověk má asi 1500 snů za rok
- sny se nám zdají každých devadesát minut (v REM fázi spánku), nejdelší sny pak máme ve fázi před probuzením
- sněním strávíme přibližně šest let života, naprostou většinu snů si však nepamatujeme
- novorozenci sní více, 80% jejich spánku totiž tvoří REM fáze
- noční můry se častěji zdají dětem a lidem závislým na alkoholu a drogách
- všechno, co ve snu vidíme, už jsme jednou viděli v reálu
- každý osmý člověk má jen černobílé sny
- čas ve snech běží pomaleji
- Kompenzace Podle Carla Junga si ve snech vynahrazujeme to, co se nám v běžném životě nedostává. Nešťastnému člověku se tedy bude zdát o štěstí, úspěšnému o neúspěchu.
- Strach Noční můry a další nepříjemné sny mohou být produktem našeho strachu. Ve snu si zkrátka přehráváme to, čeho se přes den bojíme, byť je to jen pozdní příchod do práce.
- Upevňování paměti Možná, že sny jsou způsob, jakým mozek ukládá zážitky do své paměti. My tomu ve spánku jen nečinně přihlížíme.
- Splněná přání Sigmund Freud se domníval, že sny jsou ztělesněním potlačovaných emocí a tužeb. To, co si zakazujeme racionálním vědomím, můžeme prožít ve snu, bez výčitek.
- Řešení problémů Podle některých vědců ve spánku
dokážeme přemýšlet a řešit úkoly. Může se tedy stát, že se ráno
probudíte s řešením problému, který se ještě večer zdál neřešitelným.
Vyřešili jste ho totiž ve snu, který si ale pravděpodobně nepamatujete.
1. 90 % snů zapomeneme dříve, než se pořádně probudíme. Do 5 minut zapomeneme polovinu snů. do desíti minut 90 procent.
2. Slepí lidé mají také sny. Nesní ale v obrazech, nýbrž v jiných smyslových projevech – jsou to pocity sluchu, hmatu, vůně, dotyky, emoce.
3. Každý má sny. Pokud si myslíte, že se vám pravidelně nic nezdává, tak jste na omylu. Jen to hodně rychle zapomínáte. Dejte si na noční stolek diktafon nebo zápisníček a okamžitě po probuzení zaznamenávejte!
4. Podle vědců ve snech vidíme jen tváře lidí, které už jsme někdy viděli. Jenže samozřejmě v době internetu a televize každý za svůj život spatří tisíce obličejů. Náš mozek má tedy opravdu z čeho si vybírat.
5. Ne všichni mají v hlavě barevnou televizi. Až 12 procent lidí sní černobíle. Nebo alespoň občas. Ve věkové skupině do 25 let to jsou pouhá čtyři procenta – prý za to může přechod na barevnou televizi.
Tak to by bylo z dnešního článku vše. Já doufám, že se vám líbil a těším se na vás u dalšího. :)
xoxo Týna
Žádné komentáře:
Okomentovat